सेंट्रल सिल्क बोर्ड भरती 2022 | Central Silk Board Recruitment 2022

सेंट्रल सिल्क बोर्ड भरती 2022 | Central Silk Board Recruitment 2022 :- विविध पदांच्या एकूण 142 अधिसूचना प्रसिद्ध.

सेंट्रल सिल्क बोर्ड (CSB) मार्फत गट ‘अ’ ‘ब’ ‘क’ च्या हे कोण 142 रिक्त जागांसाठीची अधिसूचना 24 डिसेंबर 2022 रोजी www.csb.gov.in या अधिकृत वेबसाईटवर प्रसिद्ध करण्यात आली आहे. इच्छुक व पात्रताधारक उमेदवार या लेखात खाली दिलेल्या लिंक वर क्लिक करून 24 डिसेंबर 2022 ते 16 जानेवारी 2023 यादरम्यान ऑनलाईन पद्धतीने अर्ज सादर करू शकतात.

Table of Contents

सेंट्रल सिल्क बोर्ड भरती 2022 संक्षिप्त तपशील (Central Silk Board Recruitment 2022 overview)

भरती मंडळसेंट्रल सिल्क बोर्ड (CSB)
नोकरीची श्रेणीAll India Govt Jobs
पदाचे नावगट ‘अ’ ‘ब’ ‘क’ पदे
एकूण जागा142
ऑनलाइन अर्ज करण्यास सुरुवात24 डिसेंबर 2022
ऑनलाइन अर्ज करण्याची शेवटची तारीख16 जानेवारी 2023
निवड पद्धतसंगणक आधारित चाचणी (CBT)
अधिकृत वेबसाईटwww.csb.gov.in

केंद्रीय रेशीम मंडळ भरती 2022 आधिसूचना (Central Silk Board recruitment 2022 notification)

केंद्रीय रेशीम मंडळाद्वारे (CSB) गट अ ब क या पदांच्या एकूण 142 रिक्त जागांसाठी भरती अधिसूचना 24 डिसेंबर 2022 रोजी त्यांच्या www.csb.gov.in या अधिकृत वेबसाईटवर प्रसिद्ध करण्यात आली आहे उमेदवार खाली या लेखात दिलेल्या लिंक वर क्लिक करून अधिसूचनेची PDF डाऊनलोड करू शकतात.

केंद्रीय रेशीम मंडळ भरती 2022 आधिसूचना (Central Silk Board recruitment 2022 notification) डाऊनलोड करण्यासाठी येथे क्लिक करा

केंद्रीय रेशीम मंडळ भरती 2022 ऑनलाइन अर्ज (Central Silk Board recruitment 2022 apply online)

केंद्रीय रेशीम बोर्ड भरती 2022 साठी इच्छुक व पात्रताधारक उमेदवार या लेखात खाली दिलेल्या लिंक वर क्लिक करून 24 डिसेंबर 2022 ते 16 जानेवारी 2023 यादरम्यान ऑनलाईन पद्धतीने अर्ज सादर करू शकतात.

केंद्रीय रेशीम मंडळ भरती 2022 ऑनलाइन अर्ज (Central Silk Board recruitment 2022 apply online)

महत्त्वाच्या तारखा (Important Dates)

ऑनलाइन अर्ज करण्यास सुरुवात24 जानेवारी 2022
ऑनलाइन अर्ज करण्याची शेवटची तारीख16 जानेवारी 2023
लेखी परीक्षा प्रवेशपत्रफेब्रुवारी/मार्च 2023
लेखी परीक्षा (CBT) फेब्रुवारी/मार्च 2023
लेखी परीक्षा (CBT) निकालमार्च 2023
कौशल्य चाचणी/मुलाखतनंतर कळविण्यात येईल

पदांचा तपशील (Vacancy Details)

गटपदाचे नावSCSTOBCEWSURएकूण
असिस्टंट डायरेक्ट (A&A)01010204
कॉम्प्युटर प्रोग्रामर0101
असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)030106021325
असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)010405
स्टेनोग्राफर (Grade – I)010304
लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट 0202
ज्यूनिअर इंजिनियर (Electrical)010405
ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)01010204
अप्पर डिव्हिजन क्लर्क120622083785
स्टेनोग्राफर (Grade – II)01010204
फिल्ड असिस्टंट0101
कुक010102
एकूण1708351171142
गट (Group)रिक्त जागा
A04
B46
C92
एकूण142

पात्रता निकष (Eligibility Criteria)

I) शैक्षणिक पात्रता (Educational Qualification)

गटपदाचे नावशैक्षणिक पात्रता
असिस्टंट डायरेक्ट (A&A)आवश्यक पात्रता :- CA/Cost Accounting/CS/MBA/M.Com
प्राधान्य :- कायदा पदवी (LLB)
कॉम्प्युटर प्रोग्रामरइलेक्ट्रॉनिक डेटा प्रोसेसिंग (EDP) मध्ये 02 वर्षांच्या अनुभवासह Computer Science मधील किमान द्वितीय श्रेणीसह पदवी उत्तीर्ण.
किंवा
विज्ञान, गणित, सांख्यिकी, वाणिज्य, अर्थशास्त्र आणि computer application मधील पदव्युत्तर पदवी डिप्लोमाआणि EDP मधील 02 वर्षांचा अनुभव.
किंवा
M.Sc (computer science)
असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)पदवी व सरकारी विभाग, सार्वजनिक क्षेत्रातील उपक्रम किंवा नोंदणीकृत कंपनीमध्ये लेखा (Accounts) किंवा प्रशासनाचा (Administration) 05 वर्षांचा अनुभव.
असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)प्राणीशास्त्र/वनस्पतिशास्त्र/कृषी/सेरीकल्चर (Sericulture) मधील किमान 50% गुणांसह किमान द्वितीय श्रेणीची पदवी उत्तीर्ण.
स्टेनोग्राफर (Grade – I)(i) पदवी व सार्वजनिक क्षेत्रातील उपक्रम किंवा नोंदणीकृत कंपनीमध्ये पाच वर्षांचा अनुभव.
ii) कौशल्य चाचणी निकष :-
Dictation : Ten minutes at the rate of hundred and twenty words per minute.
Transcription (on Computer): Seventy five minutes (English) Ninety five minutes (Hindi)
लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट आवश्यक :- i) पदवी (Library Science or Library and Information Science)
(ii) केंद्र सरकार किंवा राज्य सरकार किंवा स्वायत्त किंवा वैधानिक संस्था किंवा सार्वजनिक क्षेत्रातील उपक्रम किंवा विद्यापीठ किंवा मान्यताप्राप्त संशोधन किंवा शैक्षणिक संस्था अंतर्गत लायब्ररी मधील 02 वर्षांचा व्यावसायिक अनुभव.
प्राधान्य : डिप्लोमा (Computer Application)
ज्यूनिअर इंजिनियर (Electrical)इलेक्ट्रिकल इंजिनिअरिंग डिप्लोमा
ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)i) पदव्युत्तर पदवी (हिंदी/इंग्रजी)
आणि
ii) मान्यताप्राप्त संस्था किंवा विद्यापीठाकडून हिंदीतून इंग्रजीमध्ये अनुवादाचा डिप्लोमा किंवा प्रमाणपत्र अभ्यासक्रम किंवा त्याउलट हिंदीतून इंग्रजीमध्ये अनुवादाच्या कामाचा 02 वर्षांचा अनुभव.
अप्पर डिव्हिजन क्लर्कi) पदवी
ii) टायपिंग : 35 w.p.m (English)/35 w.p.m (Hindi)
स्टेनोग्राफर (Grade – II)i) पदवी
ii) कौशल्य चाचणी निकष :
Dictation : 10 मिनिटे 80 w.p.m
Transcription (on Computer): 50 मिनिटे (English) व 65 मिनिटे (Hindi)
फिल्ड असिस्टंट10 वी (विज्ञान विषयासह)/डिप्लोमा (Sericulture)
प्राधान्य : संबंधित क्षेत्रातील अनुभव
कुकi) केटरिंग डिप्लोमा
ii) हॉटेल क्षेत्रातील 03 वर्षांचा अनुभव

II) वयोमर्यादा (Age limit) (16-1-2023 प्रमाणे)

गटपदाचे नावकिमान वयकमाल वय
असिस्टंट डायरेक्ट (A&A)35 वर्षे
कॉम्प्युटर प्रोग्रामर/असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)/असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)/स्टेनोग्राफर (Grade – I)/लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट/ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)30 वर्षे
अप्पर डिव्हिजन क्लर्क/स्टेनोग्राफर (Grade – II)/कुक18 वर्षे25 वर्षे
फिल्ड असिस्टंट25 वर्षे
वयातील सूट (Age Relaxation)
श्रेणीवयातील सूट
SC/ST5 वर्षे
OBC3 वर्षे
PwBD10 वर्षे (UR), 13 वर्षे (OBC), 15 वर्षे (SC/ST)
ExSMसेवेचा कालावधी + 3 वर्षे

वेतन (Salary)

पदाचे नाववेतन
असिस्टंट डायरेक्ट (A&A)Pay Level – 10 (₹56100 – ₹177500)
कॉम्प्युटर प्रोग्रामरPay Level – 7 (₹44900 – ₹142400)
असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)/असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)/स्टेनोग्राफर (Grade – I)/लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट /ज्यूनिअर इंजिनियर (Electrical)/ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)Pay Level – 6 (₹ 35400 – ₹112400)
अप्पर डिव्हिजन क्लर्क/स्टेनोग्राफर (Grade – II)Pay Level – 4 (₹25500 – ₹81100)
फिल्ड असिस्टंटPay Level – 3 (₹ 21700 – ₹ 69100)
कुकPay Level – 2 (₹ 19900 – ₹ 63200)

निवडप्रक्रिया (Selection Process)

वरिल नमूद केलेल्या सर्व पदांसाठी उमेदवारांची निवड लेखी संगणक आधारित चाचणी/लेखी परीक्षा (Computer Based Test- CBT) च्या आधारे करण्यात येईल.

CBT चे स्वरुप (CBT Pattern)

I) असिस्टंट डायरेक्ट (A&A) :

विषयप्रश्नसंख्यागुणकालावधी (मिनिटे)
सामान्य ज्ञान व चालू घडामोडी/इंग्रजीमध्ये संभाषण व शब्दसंग्रह202010
कॅश बुक आणि त्याची देखभाल/सामान्य आर्थिक नियम आणि त्याचा वापर303010
Financial, Accts, Bills, Stores Maintenance including construction, establishment/ Administration & Audit505040
एकूण10010060

II) कम्प्युटर प्रोग्रामर :

विषयप्रश्न संख्या/गुणकालावधी
मानसिक क्षमता आणि परिमाणात्मक योग्यता (Mental Ability and Quantitative Aptitude6060
तांत्रिक चाचणी (सॉफ्टवेअर डेव्हलपमेंट) [Technical Test (Software Development)]6060
एकूण120120

III) असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)/असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)/स्टेनोग्राफर (Grade – I)/अप्पर डिव्हिजन क्लर्क/स्टेनोग्राफर (Grade – II)

विषयप्रश्न संख्या /गुणकालावधी (मिनिटे)
सामान्य बुद्धिमत्ता आणि तर्क3030
सामान्य जागरूकता3030
संख्यात्मक योग्यता3030
इंग्रजी आकलन3030
एकूण120120 (2 तास)

IV) लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट:

पेपरविषयगुणकालावधी (मिनिटे)
पेपर Iसामान्य ज्ञान/इंग्रजी भाषा30/3060
पेपर IIलायब्ररी पद्धती आणि तंत्र6060
एकूण120120

V) ज्यूनिअर इंजिनियर (Electrical)

पेपरविषयगुणकालावधी (मिनिटे)
पेपर Iसामान्य बुद्धिमत्ता व तर्क/सामान्य ज्ञान6060
पेपर IIसामान्य इंजीनियरिंग6060
एकूण120120

VI) ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)

पेपरपेपरची पद्धतविषयगुणकालावधी (मिनिटे)
पेपर I (वस्तुनिष्ठ)संगणक आधारित सामान्य हिंदी /सामान्य इंग्रजी40/4060
पेपर IIवर्णनात्मकभाषांतर
हिंदी – इंग्रजी व इंग्रजी – हिंदी
10060
एकूण120120

VII) फिल्ड असिस्टंट

विषयगुणकालावधी (मिनिटे)
सामान्य बुद्धिमत्ता व तर्क2530
सामान्य ज्ञान2530
परिमाणात्मक योग्यता2530
इंग्रजी आकलन2530
एकूण100120

VIII) कुक (Cook)

विषयगुणकालावधी (मिनिटे)
सामान्य बुद्धिमत्ता व तर्क2530
सामान्य ज्ञान2530
सामान्य इंग्रजी2530
संख्यात्मक योग्यता2530
एकूण100120

कौशल्य चाचणीचे स्वरूप (Skill Test Pattern)

CBT मध्ये पात्रता गुण प्राप्त करणार्‍या उमेदवारांना संगणकावरील टायपिंग चाचणीसाठी अप्पर डिव्हिजन क्लर्क / स्टेनोग्राफर (ग्रेड-I) आणि स्टेनोग्राफर (ग्रेड-II) च्या पदांसाठी स्टेनोग्राफीमधील कौशल्य चाचणीसाठी आमंत्रित करण्यासाठी निवडले जाऊ शकते.

पदाचे नावकौशल्य चाचणीचे निकष
अप्पर डिव्हिजन क्लर्कटायपिंग गती : 35 w.p.m. (English)
30 w.p.m. (Hindi)
स्टेनोग्राफर (ग्रेड-I)Dictation: 10 मिनिटे – 120 w.p.m
Transcription (on Computer): 75 मिनिटे (English) व 90 मिनिटे (Hindi)
स्टेनोग्राफर (ग्रेड-II)Dictation: 10 मिनिटे – 80 w.p.m
Transcription (on Computer): 50 मिनिटे (English) व 65 मिनिटे (Hindi)

CBT अभ्यासक्रम (Syllabus)

I) असिस्टंट डायरेक्ट (A&A) :

A. General Knowledge and Current Affairs • The Indian Union and International Affairs including Current Affairs • Personnel Management and Industrial Relations • General Mental Ability/Quantitative aptitude • Logical Reasoning • Interpretation of graphs, charts and tables/Statistical methods • General Science/General Awareness • Computer awareness & Basic knowledge of office automation software such as Word/Excel/Access/PowerPoint/Internet/Tally Package/Office Management and procedure. • Mathematical knowledge such as simple and compound interest calculation, Area, Volume, annuity, etc.

B. Communication in English and Vocabulary : • Vocabulary • Fill in the blanks • Grammar • Spot the Error • Antonyms • Synonyms/Homonyms • Sentence structure • Spellings • Detecting Mis-spelt words • One word substitutions • Idioms and phrases • Improvement • Passage • Verbal Comprehension passage etc. • Verbs • Adjectives • Clauses

C. Cash Book & its Maintenance • Maintenance of double entry Cash book. • Closing of cash book • Bank reconciliation Statement

D. General Financial Rules and its application • Preparation of various forms including GRE/PV/JV /stock entry etc., • Conditions to be adhered to for incurring the expenditure • Procedure to be followed for sanction of any advances • Stores purchase/service procedure, award of contract in case of civil construction • Procedure to be followed for purchasing the capital assets • Steps to be taken for the construction related capital works • Maintenance of Asset/Dead Stock/Perishable etc., registers • Disposable of DSA and Assets • Hiring of equipment, building, personnel, vehicle, etc. • Consultancy

E. Finance, Accounts, Bills, Stores, Maintenance including construction, Establishment/Admn. & Audit • Corporate Accounts & Accounting Standards, Depreciation, Provision and Reserves, Ledger posting, Trial Balance, Balance Sheet, Income & Expenditure Statement, Profit & Loss Account, Asset Accounting, Generally Accepted Accounting Principles, Management Information System, Management by Objective, Social Responsibility Accounting, Accounting of Royalties, Hire purchase and installment systems, Ratio Analysis, Working capital, Fund Flow & Cash Flow, ROI, Foreign Exchange Management, etc . Indirect & Direct – Tax Management – Income Tax, Sales Tax, Service Tax, Customs duty, Import duty, Excise duty, etc. Cost & Management Accounting • Costing Techniques • Cost Audit • Financial Management • Foreign Exchange and Risk Management • Capital Market Analysis• Computer Applications in Business • Management Control System • Principles of Accounting, Double Entry System, Journal, Ledger, Cash Book and Trial Balance, Provisions, Reserves, Depreciation accounting, final accounts with including Accounting Standards; • Income Tax – Corporate Taxation, Personal Taxation Service Tax, CST, VAT, Delhi Sales Tax. • Auditing – MAOCARO, Internal Audit, Tax Audit . • Costing-concepts and classification of Cost, Methods and Techniques of Costing, Managerial Costing and Break even Analysis, Standard Costing and variance Analysis, Cost Records and Cost Audit; Marginal Costing, Material Management, Decision Making, Enterprise Resource Planning, Project Management Techniques, Cost Accounting Standard, Emerging concepts in Cost and Management Accounting • Financial Statement Analysis • Companies Act 1956 – provisions relating to formation and financing of Joint Stock Companies, Management of Share Capital; • Financial planning, Sources of long term finance, optimum capital structure, Fund Flow Analysis, Cash Flow Analysis, Ratio Analysis, Budget Preparation and Control, Capital Budget, Working Capital Management, dividend policy; • Project Evaluation- Objectives, Types, Methods of Projects Evaluation, Appraisal Criteria – Net Present Value, Benefit cost ratio, Internal Rate of Return, Payback Period; • Investment Management, Alternative forms of Investment, Investment Process, Market for Securities and Taxes, Valuation of securities; • Credit Rating- Meaning of Credit and Rating Symbols by CRISIL,ICRA and CARE. • Foreign Exchange, Exchange Rate Determination and Forecasting Risk- Foreign Exchange and Interest Rates Risk and their management, Political Risk and its management, Inflation risk, and its impact, Financial Swaps – Interest Rate Swaps and Currency Swaps. • Fundamental Rules and Supplementary Rules • CCS(Pension) Rules & New Pension Scheme • TA Rules & LTC Rules • Medical Attendance Rules • Provident Fund Rules • Delegation of Financial powers • Civil Accounts Manual • Central Treasury Rules • Disciplinary procedures • Fixation of pay /wage fixation • Outsourcing of maintenance activities/Review of Estimates in regard to Capital/Civil works. • Cadre Review • Fundamental of Audit • Internal Check and Internal Control system • Vouching and verification of records • Audit of transactions and Accounting thereon • Investigation and Loss analysis Risk Analysis.

II) कम्प्युटर प्रोग्रामर :

Details of Section I: The test will contain questions on three abilities or skills 1) Analytical Reasoning Skills 2)Quantitative Skills : Arithmetic, Elementary Algebra, Commonly known concepts of Geometry 3) Verbal Skills : Reading Comprehension, Sentence Correction, and Sentence

Completions Details of Section II: The test will contain questions on following concepts or skills

a. Digital Logic: Boolean algebra. Combinational and sequential circuits. Minimization. Number representations and computer arithmetic (fixed and floating point).

b. Computer Organization and Architecture: Machine instructions and addressing modes. ALU, data‐path and control unit. Instruction pipelining. Memory hierarchy: cache, main memory and secondary storage; I/O interface (interrupt and DMA mode).

c. Programming and Data Structures: Programming in C. Recursion. Arrays, stacks, queues, linked lists, trees, binary search trees, binary heaps, graphs.

d. Algorithms: Searching, sorting, hashing. Asymptotic worst case time and space complexity. Algorithm design techniques: greedy, dynamic programming and divide‐ and‐conquer. Graph search, minimum spanning trees and shortest paths.

e. Operating System: Processes, threads, inter‐process communication, concurrency and synchronization. Deadlock. CPU scheduling. Memory management and virtual memory. File systems. UNIX, Linux, Windows XP.

f. Databases: ER‐model. Relational model: relational algebra, tuple calculus, SQL. Integrity constraints, normal forms. File organization, indexing (e.g., B and B+ trees). Transactions and concurrency control.

g. Computer Networks: Concept of layering. LAN technologies (Ethernet). Flow and error control techniques, switching. IPv4/IPv6, routers and routing algorithms (distance vector, link state). TCP/UDP and sockets, congestion control. Application layer protocols (DNS, SMTP, POP, FTP, HTTP). Basics of Wi-Fi. Network security: authentication, basics of public key and private key cryptography, digital signatures and certificates, firewalls.

III) असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Admin.)/असिस्टंट सुप्रिंटेन्डेन्ट (Tech.)/स्टेनोग्राफर (Grade – I)/अप्पर डिव्हिजन क्लर्क/स्टेनोग्राफर (Grade – II)

A. General Intelligence & Reasoning : It would include questions of both verbal and nonverbal type. This component may include questions on analogies, similarities and differences, spatial visualization, spatial orientation, problem solving, analysis, judgement, decision making, visual memory, discrimination, observation, relationship concepts, arithmetical reasoning and figural classification, arithmetic number series, non-verbal series, coding and decoding, statement conclusion, syllogistic reasoning etc.

B. General Awareness : Questions in this component will be aimed at testing the candidates general awareness of the environment around him and its application to society. Questions will also be designed to test knowledge of current events and of such matters of everyday observations and experience in their scientific aspect as may be expected of any educated person. The test will also include questions relating to India and its neighbouring countries especially pertaining to sports, History, Culture, Geography, Economic Scene, General Polity, Indian Constitution, scientific Research etc. These Questions will be such that they do not require a special study of any discipline.

C.Numerical Aptitude : The questions will be designed to test the ability of appropriate use of numbers and number sense of the candidate. The scope of the test will be the computation of whole numbers, decimals and fractions and relationships between numbers. It will test sense of order among numbers, ability to translate from one name to another, sense or order of magnitude, estimation or prediction of the outcome of computation, selection of an appropriate operation for the solution of real life problems and knowledge of alternative computation procedures to find answers. The questions would also be based on arithmetical concepts and relationship between numbers and not on complicated arithmetical computation (The standard of the questions will be of 10+2 level).

D. English Comprehension : Candidates’ ability to understand correct English, his basic comprehension, etc. would be tested.

IV) लायब्ररी व इन्फॉर्मेशन असिस्टंट:

Paper – I :

General Awareness : Questions shall aim at testing the candidate’s awareness of current events and environment around him/her besides testing the knowledge of Everyday Science, Scientific Research, Sports, Indian Culture, Indian History, Indian Geography, Economics, Indian Polity, Indian Constitution, etc.

English Language : Questions in this component tare designed to test the candidates understanding, correct usage and knowledge of English Language and will be based on error recognition, fill in the blanks (using Verbs, Prepositions etc.), vocabulary, spellings, grammar, sentence structure, synonyms, antonyms, sentence completion, phrases and idioms, etc.

PAPER-II :

Library Methods and Techniques :

Library and Society: Laws of Library Science; Types of Libraries; Library Associations, systems and Programmes; Library Movement and Library Legislation in India; Organizations and Institutions involved in the development of Library and Information Services–UNESCO, IFLA,FID,INIS, NISSAT, etc.;

Library Management: Collection development –Types of Documents and Selection Principles, Acquisition Procedure, Acquisition of Journals and Periodicals, Preparation of Documents for use; Library Personnel and Library Committee, Library Rules and Regulations; Library Finance and Budget; Principles of Library Management, Library Organisation and Structure; Use and Maintenance of the Library –Circulation, Maintenance, Shelving, Stock Verification, Binding and Preservation, Weeding out, etc.;

Library Classification Theory and Practice: Canons and Principles, Library Classification Schemes – DDC, CC, UDC;

Library Cataloguing Theory and Practice: Canons and Principles; Library Cataloguing Codes – CCC and AACR;

Reference and Information Sources: Bibliography and Reference Sources–Types of Bibliography; Reference Sources–Dictionaries, Encyclopedias, Ready Reference Sources, etc.; Sources of Information– Primary, Secondary, Tertiary, Documentary, Non-Documentary; E-Documents, EBooks, E-Journals, etc.;

Information Services: Concept and need for Information; Types of Documents; Nature and organization of Information Services, Abstracting and Indexing Services; Computer based Information Services– CAS, SDI;

Information Technology: BasicsIntroduction to Computers; Use of computers on Library house keeping, Library Automation; Software and software packages; Networks–DELNET, NICNET, etc.; National and International Information Systems – NISSAT, NASSDOC, INSDOC, DESIDOC, etc.

V) ज्यूनिअर इंजिनियर (Electrical)

Indicative Syllabus

The standard of the questions in Engineering subjects will be approximately of the level of Diploma in Engineering (Electrical) from a recognized Institute, Board or University recognized by All India Board of Technical Education. All the questions will be set in SI units. The details of the syllabus are given below:

Paper-I

(i) General Intelligence & Reasoning: The Syllabus for General Intelligence would include questions of both verbal and non-verbal type. The test may include questions on analogies, similarities, differences, space visualization, problem solving, analysis, judgement, decision making, visual memory, discrimination, observation, relationship concepts, arithmetical reasoning, verbal and figure classification, arithmetical number series etc. The test will also include questions designed to test the candidate’s abilities to deal with abstract ideas and symbols and their relationships, arithmetical computations and other analytical functions.

(ii) General Awareness: Questions will be aimed at testing the candidate’s general awareness of the environment around him/her and its application to society. Questions will also be designed to test knowledge of current events and of such matters of everyday observations and experience in their scientific aspect as may be expected of any educated person. The test will also include questions relating to India and its neighboring countries, especially pertaining to History, Culture, Geography, Economic Scene, General Polity and Scientific Research, etc. These questions will be such that they do not require a special study of any discipline.

(iii) General Engineering (Electrical): Basic concepts, Circuit law, Magnetic Circuit, AC Fundamentals, Measurement and Measuring instruments, Electrical Machines, Fractional Kilowatt Motors and single phase induction Motors, Synchronous Machines, Generation, Transmission and Distribution, Estimation and Costing, Utilization and Electrical Energy, Basic Electronics.

VI) ज्युनियर ट्रान्सलेटर (Hindi)

Paper-I will consist of Objective Type Multiple choice questions only.

General Hindi : Grammatical Topics i.e. Samas, Sandhi, Kriya, Visheshan, etc • Hindi Synonyms • Hindi Paragraphs • Hindi Proverbs • Hindi Antonyms • Hindi Phrases/ Muhavare, • Hindi Comprehension, • Knowledge of Hindi

General English : • Fill in the Blanks • Error Recognition • Articles • Verbs • Preposition • Spelling Test • Vocabulary • Grammar • Synonyms • Sentence Structure • Antonyms • Sentence Completion • Correct use of words • Phrases and Idioms

Paper-II Syllabus 1. Two passages for translation one passage for translation from Hindi to English and one passage for translation from English to Hindi 2. An Essay each in Hindi and English

VII) फिल्ड असिस्टंट

(A) General Intelligence & Reasoning : It would include questions of both verbal and non-verbal type. This component may include questions on analogies, similarities and differences, space visualization, spatial orientation, problem solving, analysis, judgment, decision making, visual memory, discrimination, observation, relationship concepts, arithmetical reasoning and figural classification, arithmetic number series, non-verbal series, coding and decoding, statement conclusion, syllogistic reasoning etc. The topics are, Semantic Analogy, Symbolic/ Number Analogy, Figural Analogy, Semantic Classification, Symbolic/ Number Classification, Figural Classification, Semantic Series, Number Series, Figural Series, Problem Solving, Word Building, Coding & decoding, Numerical Operations, symbolic Operations, Trends, Space Orientation, Space Visualization, Venn Diagrams, Drawing inferences, Punched hole/ pattern- folding & un-folding, Figural Pattern-folding and completion, Indexing, Address matching, Date & city matching, Classification of centre codes/ roll numbers, Small & Capital letters/ numbers coding, decoding and classification, Embedded Figures, Critical thinking, Emotional Intelligence, Social Intelligence.

(B) General Awareness: Questions in this component will be aimed at testing the candidates’ general awareness of the environment around him and its application to society. Questions will also be designed to test knowledge of current events and of such matters of every day observations and experience in their scientific aspect as may be expected of any educated person. The test will also include questions relating to India and its neighbouring countries especially pertaining History, Culture, Geography, Economic Scene, General Policy & Scientific Research.

(C) Quantitative Aptitude: The questions will be designed to test the ability of appropriate use of numbers and number sense of the candidate. The scope of the test will be computation of whole numbers, decimals, fractions and relationships between numbers, Percentage. Ratio & Proportion, Square roots, Averages, Interest, Profit and Loss, Discount, Partnership Business, Mixture and Alligation, Time and distance, Time & Work, Basic algebraic identities of School Algebra & Elementary surds, Graphs of Linear Equations, Triangle and its various kinds of centres, Congruence and similarity of triangles, Circle and its chords, tangents, angles subtended by chords of a circle, common tangents to two or more circles, Triangle, Quadrilaterals, Regular Polygons, Circle, Right Prism, Right Circular Cone, Right Circular Cylinder, Sphere, Hemispheres, Rectangular Parallelepiped, Regular Right Pyramid with triangular or square base, Trigonometric ratio, Degree and Radian Measures, Standard Identities, Complementary angles, Heights and Distances, Histogram, Frequency polygon, Bar diagram & Pie chart.

(D) English Comprehension: Questions in this component will be designed to test the candidate’s understanding and knowledge of English Language and will be based on spot the error, fill in the blanks, synonyms, antonyms, spelling/ detecting misspelled words, idioms & phrases, one word substitution, improvement of sentences, active/ passive voice of verbs, conversion into direct! indirect narration, shuffling of sentence parts, shuffling of sentences in a passage, cloze passage & comprehension passage.

VIII) कुक (Cook)

(a) General Intelligence & Reasoning: will be of 10th standard and would include questions of non-verbal type. The test may include questions on analogies, similarities and differences, space visualization, problem solving, analysis, judgment, decision making visual memory, discrimination, observation, relationship concepts, figure classification, arithmetical number series, non-verbal series. The test will also include questions designed to test the candidate’s abilities to deal with abstract ideas and symbols and their relationship to arithmetical-computation and other analytical functions.

(b) General Awareness: The questions will be of 10th standard. The questions will be designed to test the ability of a candidate’s general awareness of the environment around him/her and its application to society. Questions will also be designed to test knowledge of current events and of such matters of everyday observation and experience in their scientific aspects as may be expected of 10th/12th standard educated person. The test will also include questions relating to India and its neighboring countries especially pertaining to Sports, History, Culture, Geography, Economic Scene, General Polity including Indian Constitution, and Scientific Research etc. These questions will be such that they do not require a special study of any discipline.

(c) General English: The questions will be of 10th standard. Candidates understanding the basics of English Language, its vocabulary, grammar, sentence structure, synonyms, antonyms and its correct usage etc. his/her writing ability would also be tested.

(d) Numerical Aptitude : This paper will include questions on problems relating to Number Systems, Computation of Whole Numbers, Decimals and Fractions and relationship between Numbers, Fundamental Arithmetical Operations, Percentages, Ratio and Proportion, Averages, Interest, Profit & loss, Discount, use of Table and Graphs, Mensuration, Time and Distance, Ratio and time, Time and Work etc.

केंद्रीय सिल्क बोर्ड भरती 2022चा ऑनलाईन अर्ज कसा करावा? How to apply for Centra Silk Board Recruitment 2022?

I) अर्जदारांनी सेंट्रल सिल्क बोर्डाच्या वेबसाइट ‘www.csb.gov.in’ किंवा वरती या लेखात नमूद करण्यात आलेल्या लिंक वर जाऊन “JOB OPPORTUNITIES” वर क्लिक करून “Apply Online” या पर्यायावर क्लिक करा त्यानंतर नवीन स्क्रीन उघडेल.

II) अर्ज नोंदणी करण्यासाठी, “Click here for new Registration” टॅब निवडा आणि नाव, संपर्क तपशील आणि ईमेल-आयडी प्रविष्ट करा. प्रणालीद्वारे तात्पुरता नोंदणी क्रमांक (Registration Number) आणि पासवर्ड (Password) तयार केला जाईल आणि स्क्रीनवर प्रदर्शित केला जाईल. उमेदवाराने तात्पुरती नोंदणी क्रमांक आणि पासवर्ड नोंदवावा. तात्पुरती नोंदणी क्रमांक आणि पासवर्ड दर्शविणारा ईमेल आणि एसएमएस देखील पाठविला जाईल.

III) “Save and Next” या tab वर क्लिक करा.

IV) फोटो व सही अपलोड करा.

V) उमेदवार अर्जाचा इतर तपशील भरण्यासाठी पुढे जाऊ शकतात.

VII) ‘Complete Registration’ पूर्वी संपूर्ण अर्जाचे Preview आणि Verify करण्यासाठी Preview टॅबवर क्लिक करा.

VIII) ऑनलाईन अर्जाचे शुल्क भरा.

IX) “Submit” या tab वर क्लिक करा.

ऑनलाईन अर्जाचे शुल्क (Online Application Fee

गट ‘अ’ (Group A)

Unreserved/OBC/EWS/ESM₹ 1000/-
Women/SC/ ST/ PwBDNill

गट ‘ब’ (Group B)/गट ‘क’ (Group C)

Unreserved/OBC/EWS₹ 750/-
Women/SC/ ST/ PwBD/ESMNill
अधिकृत वेबसाईटwww.csb.gov.in
अधिसूचना (Notification)येथे डाऊनलोड करा
ऑनलाइन अर्जAPPLY HERE

FAQs

प्रश्न 1. केंद्रीय रेशीम मंडळा काय आहे? (What is Central Silk Board?)

उत्तर. सेंट्रल सिल्क बोर्ड (CSB), संसदेच्या कायद्याने 1948 मध्ये स्थापन केलेली एक वैधानिक संस्था, भारत सरकारच्या वस्त्रोद्योग मंत्रालयाच्या प्रशासकीय नियंत्रणाखाली कार्यरत आहे. भारत रेशीमसाठी जागतिक बाजारपेठेत प्रमुख म्हणून उदयास येण्यासाठी आणि उद्योगांना सल्ला देण्यासाठी वैज्ञानिक रेशीम उत्पादन पद्धतींचा प्रसार करून रेशीम उत्पादनातील उत्पन्नाचा स्तर सुधारण्यासाठी वैज्ञानिक, तांत्रिक आणि आर्थिक संशोधन हाती घेण्यात, सहाय्य करण्यात आणि प्रोत्साहित करण्यात गुंतलेले आहे.

Central Silk Board (CSB), a Statutory body established in 1948 by an Act of Parliament, is working under the administrative control of the Ministry of Textiles, Government of India. It is engaged in undertaking, assisting and encouraging scientific, technological and economic research to improve levels of income in sericulture through spread of scientific sericulture practices to see India emerge as the leader in the world market for silk and advise t industry.

प्रश्न 2. केंद्रीय रेशीम मंडळाची स्थापना केव्हा झाली? (When was the Central Silk Board established?)

उत्तर. सेंट्रल सिल्क बोर्ड (CSB), संसदेच्या कायद्याने 1948 मध्ये स्थापन केलेली एक वैधानिक संस्था, भारत सरकारच्या वस्त्रोद्योग मंत्रालयाच्या प्रशासकीय नियंत्रणाखाली कार्यरत आहे.

Central Silk Board (CSB), a Statutory body established in 1948 by an Act of Parliament, is working under the administrative control of the Ministry of Textiles, Government of India.

प्रश्न 3. सेंट्रल सिल्क बोर्ड भरती 2022 साठी ऑनलाईन अर्ज करण्याची शेवटची तारीख कोणती आहे? (What is the last date of apply online for Centra Silk Board Recruitment 2022?)

उत्तर. शेवटची तारीख -16 जानेवारी 2023.

Leave a Comment